Odehrálo se:


Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004

Pavel

Pavel

♫♫♫   1.5.2020  Studénka

Tak jako celou republiku, ale vlastně celý svět i nás zasáhla koronavirová opatření, takže jsme v určitém období nemohli zkoušet vůbec.

No a v tuto dobu oslavil náš dlouholetý dirigent své 93 narozeniny.

Těžce se těmto starým lidem vysvětluje, že se musí nosit roušky, že není pravda, že by na ně blízcí zapomněli, ale že k nim prostě nemůžou. Taky těžce chápou, že by jim přijel zahrát celý soubor, ale že vlivem opatření jich může hrát jen pár a ještě musí mít roušky na obličeji.

A tak alespoň pár členů z našeho souboru potěšilo Milánka naposled tamburašskými písněmi.

Sice museli hrát venku na parkovišti před Domem pokojného stáří, kde se o Milánka starali a navíc museli být od něj v dostatečné vzdálenosti - ale důležité je, že hráli.

I když měl Milánek problém přes roušky vůbec členy poznat, jsem rád, že si ještě naposled stihnul Tamburaše poslechnout.

Pavel

♫♫♫   20.6.2020  Studénka - smuteční síň

Bohužel, každého nás to čeká. A protože hraji v tamburašském souboru již od 12. let, setkal se s tím člověk již několikrát.

Ano, naše tamburašská rodina přišla o dalšího člena. V srdcích a vzpomínkách, tak jako ostatní členové, však zůstane navždy (nebo minimálně dokud bude paměť sloužit).

Ve věku 93. let nás opustil náš dlouholetý dirigent pan Milan Gelnar.

Jak jsem uvedl v předchozím příspěvku, i v této těžké době plné omezení si ještě stihnul poslechnout hudbu, které položil základy jeho strýc Richard Gelnar.

Po jeho smrti převzal taktovku jeho synovec Milan Gelnar a tamburašské hudbě věnoval celý svůj život a když už nemohl dirigovat, ještě nějaký ten rok s námi hrál.

Rozloučení proběhlo ve smuteční síni ve Studénce. Na jeho poslední cestě mu soubor zahrál Sbor židů. Na jeho přání, které v minulosti několikrát vyslovil, zazněla ve smuteční síni i Prodaná nevěsta.

Dalo by se říct, že tím jméno Gelnar ze souboru definitivně vymizelo.

Ano i ne.

Jeho syn Milan Gelnar sice soubor nepřevzal, ale hrát na nástroje umí. A do tamburašské rodiny sice nenakukuje jako hrající člen, nýbrž jako její součást.

A pokud se Milan Gelnar mladší na našem koncertě objeví, vždy se snaží, jako taková prodloužená ruka souboru, z hlediště přispět k co nejlepšímu hudebnímu projevu. Že to nejde?

Oni totiž zvukaři při lazení aparatury sice hudbě rozumí, ale nás kolikrát slyší poprvé, takže neví, co je potřeba. A tady se rada nehrajícího hudebníka může velmi osvědčit.

No a po koncertě je zase někdy potřeba objektivní kritika - samozřejmě nesmí jí být zase přehnaně, ale tak akorát, aby to soubor neodradilo, ale motivovalo, například k lepší v dynamice při příštím vystoupení, či ke skladbě programu.

♫♫♫   3-9.8.2020  Brno - Černá Hora

V minulosti jezdilo pár členů, kteří chtěli zlepšovat své dovednosti a utužovat kamarádské vztahy, na Balkán na tzv. Tamburašské kempy.

Složení kempu bylo různorodé, hlavně co se národnosti týče, nicméně naši členové patřili k nejstarším. Věková hranice byla cca 23 let, ale náš soubor dostal vyjímku.

A tak jsme trénovali s dětmi z Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny a ještě jsem určitě na spoustu států zapomněl.

Pokud si myslíte, že mladší, znamená méně umět, jste na omylu. Oni se totiž s tamburami v rukou již rodí.

A tyto děti učili ti nejlepší dirigenti z jednotlivých zemí. Možná si vzpomenete, že již dva kempy proběhli i u nás.

Jenže poslední dobou se jezdilo na kemp k našemu kamarádovi Budimíru Stojanovičovi - jak jsme již zde na stránkách psali, Budo již bohužel není mezi námi.

A i když měl kolem sebe spoustu následovníků, jeho štafetu konání kempů, zatím nikdo nepřevzal, a z jiných států se zatím neozvali - přece jen Covid 19 je všude.

V minulém článku jsem se zmiňoval o Milanovi Gelnarovi mladším. Ano i on na takovém to kempu s námi byl.

No a protože mu někdy bývá s jeho pejskem Ardou po tamburaších smutno vymyslel, že by pro menší skupinku dokazal udělat o prázdninách zázemí on.

Aby soustředění bylo soustředění, domluvil jim Milan dokonce i koncert v místním domově důchodců. No a aby se revanžovali sousedům, kteří toto zkoušení museli celý týden poslouchat, uspořádali menší koncertík i pro ně.

No uvidíme, jestli Milan přistaví a vejdeme se mu tam někdy všichni :)

Pavel

♫♫♫   14-16.8.2020  Zarazice

Bývá to asi u všech spolků, organizací, sdružení a u nás tomu není jinak. Má-li někdo svátek nebo narozeniny, zpříjemníme si zkoušku nějakým dobrým jídlem či pitím.

A na jednu takovou zkoušku dorazil Magdin kamarád Přema. To proto, že o nás zatím od Magdy jen slyšel a on chtěl ten náš spolek i s jeho členy vidět na vlastní oči.

Tak jsme se mu zalíbili, hlavně ta naše družná pohoda, že nám navrhl něco podobného jako Milan. Co kdyby jsme přijeli k Přemovi na Jižní Moravu a udělali si u něj na zahradě takové malé víkendové soustředění.

A na to my slyšíme.

Stačilo jen domluvit termín a následně vyrazit.

A v pátek odpoledne už jsme se hlásili u Přemy doma.

Do večera cvičíme, večer nám chystá Přema grilování a vínečko. Spíme různě, někteří mají privilegované oddělené místnosti, někteří spí pohromadě, někdo ve stanu a někdo ve stanu s podsadou. Prostě kdo má co rád.

Dopoledne opět trénujeme, samozřejmě máme důvod. Tak jako Milan, i Přema nám domluvil malý koncertík. Bohužel v okolí bylo více akcí, takže lidí bylo spíše méně, ale i tak si myslím, že se nám to povedlo.

Byl s nami i Milan Gelnar mladší, takže byl hned využit aby pohlídal nastavení zvukové aparatury, jejíž nastavení nechali pořadatelé na nás.

Skladba písní byla, opět různorodá. Zazněla však píseň, kterou zřejmě nikde jinde hrát nebudeme. Tato píseň se jmenuje v Zarazicách krajní dům a je určena převážně pro cimbálovky, ale my zvládneme všechno.

Ale přeci jen, je to tak charakteristická píseň pro konkrétní obec, že těžko říct, zda by ji jinde ocenili. Ja bych jí na nějaký koncert ve Studénce zařadil, přeci jen cimbálovky nehrajeme každý den.

Po koncertě zase posezení, vyspat a v neděli odjíždíme domů.


Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004