Odehrálo se:


Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004

♫♫♫   Vzpomínáme na rok 2016  

Naše první koncerty v roce 2017 se již kvapem blíží. Dříve, než se na nějakém koncertě společně potkáme, jsme si pro Vás připravili krátké shrnutí naší uplynulé koncertní sezóny.

Na jaře jsme zavítali do Prahy za našimi již kamarády-pražskými tamburaši – se kterými jsme uskutečnili společný koncert v prostorách základní školy. Naše výprava byla dobrodružná: cesta vlakem a nahlášená bomba na nádraží, několikahodinové zpoždění, ale to všechno stálo za dlouhotrvající potlesk pražského publika.

V květnu proběhl již tradiční tamburašský koncert v Dělnickém domě ve Studénce. Do repertoáru jsme zařadili jak skladby vážné hudby, muzikálové melodie, tak i lidové písně, které naše domácí publikum vždy ocení a rádo si zazpívá. Našimi novými hosty se staly novojičínské zpěvačky ze souboru Ondráš.

Blížilo se léto a s ním „tamburašské prázdniny“... letos byly prázdniny ale trochu jiné – uskutečnil se totiž Mezinárodní tamburašský kemp přímo ve Studénce. Co to znamenalo? Pod vedením pěti balkánských dirigentů, a to Franjem Slavkem Batorkem, Zoranem, Bojanem, Sašou a Zlajkem jsme se pustili do namáhavé, ale velmi přínosné práce. Naše týdenní snažení vyvrcholilo v pátek 15.7.2016 závěrečným slavnostním koncertem ve Studénce. S mozoly na prstech, ale s úsměvy na rtech jsme se vydali následující den na Štramberk, kde jsme si zahráli i přes nepřízeň počasí.

V září se z našeho souboru stali veteráni a za troubení historických vozů jsme zahráli svůj „automobilový program“ u zámku ve Studénce.

Dne 15.10.2016 jsme se vydali na Slovensko k našim kamarádům do obce Šurany. Konal se zde mezinárodní festival tamburašské hudby při příležitosti 95. výročí založení Šurianských tamburašů. Tohoto festivalu se kromě nás a šurianských tamburašů zúčastnili tamburaši z obce Jarovce a Čunovo a tamburaši z Nového Sadu ze Srbska. Atmosféra byla úžasná a publikum báječné.

Dne 3.12.2016 se konal adventní koncert ve Studénce. Většina hostů byla domácích, ale našli se i takoví, kteří nás slyšeli poprvé. Srdečný potlesk diváků odstartoval náš „tamburašský“ advent. Ve středu 7.12.2016 jsme rozezpívali babičky a dědečky v Domě pokojného stáří ve Studénce.

Jaký tedy byl rok 2016? Náročný, ale úspěšný, plný neopakovatelných zážitků a nových přátel. Přejme si proto, aby i rok 2017 byl neméně radostný a všem našim divákům děkujeme za stále trvající přízeň a podporu.

Iveta

♫♫♫   1.2017  Oslavujeme

Již v minulém roce nám v souboru rozjel oslavy jubilejí, náš dirigent Petr. V tomto roce se k němu přidal Radek a Iveta. Tito tři členové + dva kteří se k nim teprve přidají, patří mezi služebně nejstarší a zažili doby, kdy v souboru hrávalo i osmdesát členů. Přejeme jim hlavně zdraví, štěstí a ještě mnoho ohraných trsátek. Na fotkách mimo obdarovaných vidíte i autorku těchto děl.

Pavel

♫♫♫   26.1.2017  Praha 9, radnice - výpomoc Pražským tamburašům

Pavel

♫♫♫   22.4.2017  Praha, Vinohrady

Rok se s rokem sešel a Pražští tamburaši pořádali v sobotu 22.4.2017 opět koncert pro své publikum, tak jako již tradičně, v tělocvičně základní školy na ulici Londýnská v Praze 2 - Vinohradech.

Bohužel, některým členům našeho souboru termín nevyhovoval, což mělo za následek, že jsme v Praze jako soubor nehráli.

To však neodradilo Hanku, Marci a Janičku, aby na koncert vyjely, a se svolením a samozřejmě k radosti jak hráčů tak publika, si společně s pražáky zahrály. A že publikum bylo četné, napovídalo i to, že těsně před prvním mávnutím ještě přes okýnka nakukovali posluchači, kteří ještě nestihli usednout. Tentokrát se jich dle informací našich kolegyň sešlo okolo 200.

Klobou dolů. To samo o sobě svědčí o tom, že pražáci nejsou žádní amatéři, kteří si hrají jen pro sebe, ale že mají v našem hlavním městě také širokou základnu posluchačů.

Jeden z hlavních důvodů, proč naše členky vyrazily do Prahy, byl ale také jeden radostný a přelomový okamžik v životě jednoho pražského hráče. Bubeník pražského souboru, Jirka, slavil 90let. Nejen, že mu Marci dovezla vlastnoručně namalovaný portrét, ale také dostal jako dárek dvě písničky, které pro něj pražáci tajně nazkoušeli. A nebyla to žádná polka, ale přímo božská Carmen a Barcarola. Dle zákulisních informací měla svou premiéru také naše členka Hanka, jakožto zpěvačka, která musela alternovat za náhle nemocnou Martinku Pituchovou. Alespoň teď jako soubor víme, kdo nás při absenci zpěváků může zachránit. :-D

V neděli ráno, se holky rozloučily s Marcelkou Hejhalovou, která jim s celou svou rodinou byla hostitelkou a vyjely vláčkem domů, aby se zase začaly připravovat na 1.května. To zahrajeme ve Studénce na Nádraží, již jako celý soubor, u parního vláčku.

Fotogalerie z Prahy - zde

Pavel

♫♫♫   1.5.2017  Studénka, nádraží

První máj je lásky čas a ještě k tomu zahráli tamburaši - ideální kombinace. Okolo desáté hodiny jsme se v pondělí 1.5. sešli před nádražím ve Studénce, aby jsme již za 20 minut byli připraveni na prvním nástupišti. Důvodem byla oslava 170 let Severní dráhy císaře Ferdinanda, která byla prezentována jízdou parního vlaku.

Během asi desetiminutové zastávky zvláštního vlaku ve Studénce, jsme cestujicím a obdivovatelům parní mašinky zahráli skladby Na motoru, Kastaldo, Jugoslávskou koračnici a jiné.

Teď už nezbývá než soustředit všechny síly na koncerty 13.5 ve Studénce a 19.5 v Novém Jičíně.

Pavel

♫♫♫   13.5.2017  Studénka, Dělnický dům

V sobotu 13.5.2017 jsme navlékli první z dvou pomyslných korálků naší dvou koncertní šňůry.

Ano, je to myslím poprvé v historii našeho souboru co budeme vystupovat se stejným programem i se stejným souborem, kterým je Pěvecký sbor Ondráš, v sobotu a následně i v pátek. Popis koncertu si nechám až po vystoupení v Novém Jičíně, abych případně nevyzrazoval všechno z programu. Jen teda zmíním, že vystoupily oba soubory nejprve samostatně, aby následně zaznělo i pár společných písniček.

Posluchači, a že jich přišlo okolo 150, si poslechli například oblíbený Sbor židů, Con el vito a ... a zbytek si přijděte poslechnout v pátek 19.5.2017 v 19:00 do divadla v Novém Jičíně.

Pavel

♫♫♫   15.5.2017  Studénka, oslava 90. let dirigenta Milana Gelanara

Pavel

♫♫♫   19.5.2017  Nový Jičín, Beskydské divadlo

Druhý pomyslný korálek jsme úspěšně navlékli 19. 5. 2017 v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Zde jsme pomyslnými hosty byli tentokrát my a hostitelem byl Pěvecký sbor Ondráš.

Vzhledem k tomu, že oba koncerty nesly stejné pojmenování, tedy O všech věcech báječných, představila se v roli moderátora, tedy přesněji v roli moderátorky tentokrát paní Jitka Buchlovská. Né, že by náš Lukáš Pitucha nebyl báječný, to my víme, že je, a nedáme na něj dopustit, ale tentokrát jsme vyzkoušeli něco nového. A tak posluchači mezi jednotlivými písněmi slyšeli netradičně básně. A o čem? No přece o všech věcech báječných.

Koncert probíhal v obou městech stejně. Začátku se ujal Pěvecký sbor Ondráš pod taktovkou dirigenta pana Petra Lichnovského. Zazpívali písničky o jaru, o lásce a na konci například i o všech věcech báječných.

Následovala krátká pauza, kdy jsme na podium přišli my. Náš dirigent Petr Olbrecht přichystal pro diváky nejprve písně na staré Farkaš nástroje. Například - Jugoslavská koračnica, To ta Heľpa se zpěvem Martiny Pituchové a Heleny Olbrechtové, či skladbu Carmen. Po výměně nástrojů za Sriemsky systém jsme zahráli například Dobrodružství s bohem Panem se zpěvem Martiny Pituchové, Amazing Grace s Helenou Olbrechtovou. Píseň Doktor Živago si zazpíval Jindřich Foltas, u Love Story nás doprovodila Vendulka Bervicová. Zahráli jsme i novou píseň Ko te ima taj te nema, kterou zazpíval Jaroslav Najzar a Partiro con te zazp&i acute;vala Lenka Žlebčíková. Písniček bylo ještě mnohem více a pokud jsem nějakého zpěváka či zpěvačku opomněl, tak se omlouvám.

Jenže když mají společný koncert dva soubory, tak by měly zahrát i něco společně, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Dohromady jsme zahráli Con el vito, Sbor židů, Čekám na tebe, Hava nagila a Zůstaň tu s námi.

Po skončení obou koncertu jsme si oba soubory společně sedli a vyměňovali si dojmy a zkušenosti, nebo si jen tak povídali.

A zda měl koncert úspěch? Vzhledem k tomu, že nás po koncertech oslovili kluci zvukaři, kteří jsou z Ostravy a zvučili nám oba koncerty s tím, jestli by jsme měli zájem takto vystoupit na nějakých festivalech, případně v klubech, tak si myslím, že koncert musel být prostě Báječný.

A ještě jeden důkaz. Náš koncert navštívila i veřejnosti známá vítězka Hlasu Česko Slovenska 2014 zpěvačka Lenka Hrůzová alias Lo a nejen to. Vydržela až dokonce. Takže to prostě Báječné být muselo. A kdo by nevěřil, najde ji na fotce obecenstva (řada č.4 sedadlo č.... to už přece najdete .

Kompletní záznam z koncertu ve Studénce - zde

Kompletní záznam z koncertu v Novém Jičíně - zde

Jednotlivé písně z koncertu ve Studénce od Martina Hejhaly - zde

Společné písně z koncertu v Novém Jičíně od p. Bělíka - zde

Fotogalerie z Nového Jičína ke zhlédnutí - zde

Pavel

♫♫♫   1.6.2017  Staré Město

Tentokrát netradičně ve čtvrtek 1. 6. 2017 jsme byli již ve 14:00 přichystáni před Dělnickým domem aby jsme jeli hudbou potěšit do Starého Města u Uherského Hradiště.

V rámci festivalu IV. Dny slovanské kultury 2017 jsme měli tu čest tuto akci zahájit v místním nově postaveném kostele. I když jsme trošku bojovali s akustikou, kdy zpoždění zvuku bylo asi 8 vteřin, myslím si, že dle ohlasů se koncert líbil. Tímto zdravíme i dívčí skupinu šesti děvčat z chorvatských Užic, které zazpívaly pár písní a neplánovaně si s námi zazpívaly i píseň Ko te ima taj te nema. Po koncertě jsme vyzkoušeli ve sklípku víno od místního vinaře a pospíchali jsme domů, aby jsme byli v pátek v práci zase čilí.

Koncert nám budou připomí nat nádherné fotografie, které nafotil pan František Ingr.

Fotogalerie ze Starého Města, autor: František Ingr

Pavel

♫♫♫   11.6.2017  Odry

Jak asi většina z Vás ví, proběhla v pátek 9. 6. 2017 na většině našeho území akce nazvaná Noc kostelů a na ní plynule navazovala víkendová akce Víkend otevřených zahrad. My jsme přijeli v neděli 11. 6. 2017 do nedalekých Oder, abychom již byli v 15:00 nachystáni v tamním Zámeckém parku hudebně zakončit tento krásný víkend.

Na místním kostele odbyla třetí hodina, místní trumpetista zahrál tři fanfáry a to byl pokyn pro nás, že můžeme začít.

Po první skladbě Jugoslavská koračnica si vzala krátké úvodní slovo naše jediná druhá bračistka na této akci, Marcela Škarupová. Následně jsme již hráli na staré i nové nástroje, aby jsme se neplánovaně na přídavek ještě vrátili ke starým nástrojům.

Zahráli jsme si v pěkném prostředí, vyšlo nám počasí a to hlavní, publikum bylo spokojeno.

Za chvíli nás čekají tamburašské prázdniny a po té začneme trénovat na zářijové koncerty.

Pavel

♫♫♫   16.6.2017  Studénka, Dům pokojného stáří

Pavel

♫♫♫   9-15.7.2017  Srbsko, Čardak

I letos se část členů z našeho souboru jala obětovat svůj prázdninový čas, který většina tráví pracemi na chalupách, lenošením u moře, nebo prostě odpočíváním na zahrádce a odjela trénovat hru na tambury do zahraničí. Tentokrát jsme utvořili dvě automobilové posádky a v počtu 6 tamburášů + 1 skoro tamburáš jsme odcestovali do srbského Pančeva a konkrétně do střediska Čardak.

Hostil nás (a všechny děti) nám dobře známý dirigent a náš kamarád Budimír Stojanovič.

Tamburatorium má v Pančevu již dlouholetou historii. V podstatě to byla obdoba nám známého evropského omladinského orchestru. Sešli se zde děti ve věkové kategorii 10-18 let. Pravda nám je lehce nad osmnáct, ale úrovní hraní do této kategorie spadáme - i když jsme si na tomto kempu dokázali, že přeci jen už úplní začátečníci nejsme.

Hlavní dirigentkou byla Marijana Marki. Ta se souborem, který měl cca 30 členů, nacvičila celkem pět skladeb. To bylo přeci jen trošku méně, než jsme byli doposud s EOTO zvyklí (většinou bylo přítomno pět dirigentů, kdy každý nazkoušel 5 skladeb), ale hold, příčinou byla zřejmě finanční situace a možná i vytíženost ostatních dirigentů.

Abych byl ale přesný, i tady byli ještě dva další dirigenti. S těmi jsme ale v podstatě nepřišli do styku. Věnovali se převážně dětem, které si vybraly trénovat sólovou hru, ale i těm, kteří potřebovali trénovat některé části písní více, než ostatní v souboru. A protože přeci jen v technice hraní se máme pořád co učit, domluvil jsem našim dvěma Marcelkám dopolední soukromou hodinu s dirigentem Vladem. Ale nebylo to za trest, bylo to za odměnu - a dle nich si opravdu nějakou tu technickou radu odnesly. Teď už je na nich, zda se radami řídit budou, případně je předají dál, a zda časem zahrají například technicky obtížnou skladbu Czardasz rychleji než nyní.

Tak jako s EOTO, i zde jsme absolvovali na konec soustředění dva koncerty. Druhý trochu neplánovaně ve stoje - hold ne vždy se vše pořadatelsky daří.

Po koncertu v Pančevu jsme se sbalili a vydali se na cca 12hodinovou cestu zpátky - někomu i toto soustředění dalo dost, pro někoho byly skladby až moc lehké (zvláště, když jsme tři z nich znali již z jiných kempů).

Shodli jsme se, že byla jen velká škoda, že se tohoto spíše lehčího kempu nemohly zúčastnit naše Helča a Petřička, které byly na skautském táboře. Holky tak snad příště.

Reportáž televize RTL - zde

TV Pančevo - zde

Celý záznam koncertu orchestru - zde

Pavel

♫♫♫   1.9.2017  Polsko, Dabrowa Górnicza

V pátek 1.9.2017 většina z nás skončila dříve v práci a okolo 12:00 jsme vyjížděli směr Polsko - Dabrowa Górnicza na akci Weekend-po-czesku. Tentokrát jsme v autobuse nejeli sami, ale svezla se s námi i Studenecká kapela Below the Mark, která účinkovala hned po nás. Zahráli jsme, jak na staré, tak na nové nástroje a zpěvem nás doprovodil Jindra Foltas a holky Lucie Schneiderová, Helena Olbrechtová a Martina Pituchová.

Pavel

♫♫♫   5.9.2017  Studénka, doprovodný program k návštěvě prezidenta republiky

Pavel

♫♫♫   23.9.2017  Horní Suchá

Bylo to asi v únoru tohoto roku, možná to byl jiný měsíc, každopádně to bylo dlouho před datem vystoupení, kdy nás ve Studénce na zkoušce navštívili pánové Ján Mračna a Marian Weiser. Tedy organizátoři festivalu folklorních souborů s názvem Fedrowani s Folklorem. Myslím, že se nám ještě nestalo, aby za námi organizátoři přijeli osobně, ale přece jen chtěli vidět a slyšet koho si zvou. A protože tato akce se v obci Horní Suchá uskutečnila již po deváté, měli již dostatek zkušenosti, takže věděli, proč k nám jedou a hlavně, proč už tak brzo - dle organizátorů připravují akci již 2 roky dopředu. Festivalu se zúčastnilo více jak 200 účinkujících z různých zemí. Tedy nejen z Česka ale i ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Pozorného čtenáře jistě napadlo, co dělají Tamburaši na folklorním festivalu. Inu jako vždy, jsme prostě takové hudební zpestření. A dle ohlasu publika to bylo zpestření příjemné. Na přání organizátorů, jsme tentokrát hráli jen na staré nástroje. Dokonce jsme měli i takovou naší premiéru - organizátoři si totiž vymysleli, že budeme nastupovat a přitom hrát a ještě k tomu bez not.

Součástí tohoto festivalu byly i soutěže pro jednotlivé soubory, samozřejmě až po oficiálním programu. Chlapům od nás se na soutěže nechtělo a tak se toho zhostily naše robky. Bylo celkem pět soutěží - první myslím bylo pití tupláku piva ve třech lidech přes slánku a holky byly myslím čtvrté (prý už to měly vypito dříve, ale paní kontrolórka jim nechtěla uznat pěnu), druhá disciplína šroubování matek od kombajnu - pět matek, různá stoupání, levé, pravé závity a divte se, naše ženy Hanka a Marčelínka (která nám přijela pomoci hrát až z daleké Prahy) to měly první. Nutno poznamenat, pouze náš tým měl složení čistě dámské. Třetí disciplína zatloukání hřebíků a v podání Hanky druhé místo. Pojídání polévky, měla Marci nacvičené z práce, takže to zvládla jako první. Následovala disciplina prolezení tunelu a vypití piva, kde soutěžila opět Marci a umístila se jako druhá. Na konci se holky tedy dělily o 2-3. místo. Takže následoval rozstřel, jak jinak než pitím piva. A i zde jsme vyhráli. V konečném vyhlášení, naše ženy obsadily druhé místo. Takže pánové pozor, ty naše ženské nejsou žádné ořezávátka.

Reportáž televize Karvinsko - zde

Pavel

♫♫♫   4.10.2017  Studénka, Restaurace a penzionu U nádraží

V tomto roce máme nějak hodně koncertů mimo víkend a tak se scházíme ve středu okolo 17:00 doma ve Studénce, na zahrádce Restaurace a penzionu U nádraží. Naladili jsme, počkali až nám postaví pódium a začali jsme lidem zpříjemňovat posezení u piva.

Pavel

♫♫♫   13.10.2017  Studénka, Radar

Již 24. ročník Obranářského speciálu proběhnul ve Studénce na Radaru. Ale letos to bylo poprvé, kdy jsme registraci účastníkům a přicházejícím divákům zpříjemnili naší produkcí. Tak uvidíme, jestli z toho taky nebude tradice.

Pavel

♫♫♫   10.11.2017  Klecany, Národní ústav duševního zdraví - výpomoc Pražským tamburašům

Pavel

♫♫♫   25-27.11.2017  Chorvatsko, Sesvete - Farkašiáda

Pavel

♫♫♫   2.12.2017  krátké vystoupení na svatbě pana starosty města

Pavel

♫♫♫   10.12.2017  Studénka, DD vánoční koncert

Pavel

♫♫♫   11.12.2017  Praha Vysočany, Vánoční koncert v kostele - výpomoc Pražským tamburašům

Pavel


Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004