Odehrálo se:


Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004

♫♫♫   23.4.2016  Praha, Vinohrady

Společný koncert pražských a studéneckých tamburašů v základní škole v Praze 2 - Vinohradech.

Iveta

♫♫♫   28.5.2016  Studénka, Dělnický dům

Tradiční koncert ve Studénce, kde se sešlo více než stovka posluchačů.

Bufka

♫♫♫   8.7 - 17.7.2016  Studénka, Mezinárodní tamburašský kemp ve Studénce

Studenečtí tamburaši pod vedením pěti dirigentů a společně s tamburaši ze Srbska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Slovinska absolvovali týdenní kemp, který vyvrcholil koncertem v Dělnickém domě ve Studénce a v nedalekém Štramberku.

Prázdniny se rozbíhaly, venku pražilo slunce, teplá voda v bazénech a přehradách lákala ke koupání a my se každý den zavřeli na 8 hodin v prázdné a ztichlé budově Základní školy na Tovární ulici. To dá rozum, že to přece může dobrovolně udělat opravdu jen blázen! Anebo je to jinak?

Zatímco last minute zájezdy zvaly k cestám do dobrodružných destinací, my nikam jet nemuseli, a aniž jsme se hnuli z místa, přijela Evropa za námi – alespoň ta tamburašská… a dobrodružství zabalené do hudebních bonbónků s ní. V jihoevropském prostoru je tamburašská hudba velmi populární a rozšířená, studuje se na konzervatoři, existují tamburašské školy a také zde hraje mnoho tamburašských souborů různých velikostí. Do Studénky tudíž přijel výběr 39 mladých tamburašů z Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Chorvatska a Srbska! Tuto mládežnickou tamburašskou elitu doplnilo 15 našich tamburašů - nadšenců (a bláznů do tamburašské hry a hudby), kteří se snaží u nás zuby nehty tuto tradici udržet a rozhodně nepřipustit konec tamburašů v Čechách. Dohromady jsme všichni vytvořili nevšední orchestr 54 hráčů.

Asi bláznivě teď působí představa, že škola, v úvodu zmíněná, zůstala tichá, když se do ní nahrnulo 54 tamburašů a začali preludovat… Pro zkoušení jsme vytvořili dva samostatné soubory, abychom mohli efektivně trénovat, a do odborné péče si nás vzalo 5 dirigentů. „Jací asi budou?“, ptali jsme se, když jsme v propozicích evropského kempu četli jejich jména. Franjo Slavo Batorek, Saša Botički z Požegy, Zoran Bugarski Brica z Nového Sadu, Zlatan Mirič z Banja Luky a Bojan Trenkič z Nového Sadu - ti měli usměrňovat a řídit naše snažení. Znali jsme jen uměleckého vedoucího kempu Franjo Slavo Batorka z chorvatského Osijeku jako vynikajícího muzikanta, učitele a organizátora a těšili jsme se i na ostatní čtyři dirigenty a neméně na skladby, které s nimi budeme trénovat. Jací byli jedním slovem? Famózní! Každý byl jiný, měl jiný styl práce, někdo byl velmi klidný, nehnul brvou, jiný vášnivě a názorně předváděl emoce a jak máme hrát, každopádně nebylo pochyb o vysoké profesionalitě.

Jste zvědaví, jak že se hraje v takovém tělese, jako je Evropský tamburašský orchestr (EOTO)? Nejprve si připadáte jako šílenec, protože přemýšlíte, jestli vlastně vydržíte ten dril, kázeň a soustředění, a jestli nemají pravdu ti, co vás měli za blázna a nemohli pochopit, že si berete dovolenou a tu chcete trávit takto… pak ale převáží radost z hudby, kterou milujete, pocit sounáležitosti a velkého tamburašského přátelství, a tak není co řešit! Poctivě sedíte 4 hodiny dopoledne a 4 hodiny odpoledne, kůže na prstech ze strun otlačená do ztvrdnutí, které vám ještě dlouho po skončení kempu bude připomínat ty báječné chvíle, kdy z neohrabaných nejednou téměř neznějících jednotlivých hlasů najednou dohromady zní překrásná Lařina píseň z Doktora Živaga (u nás známe od M. Chladila s textem Krásné je žít), nebo jste s Johnem Travoltou a Umou Thurman v Pulp Fiction (Misserlou), či si zatančíte balkánské Malo bunjevačko kolo a už už čekáte Martu Kubišovou a bez dechu znovu prožijete její Dobrodružství s bohem Panem. Najednou má každý hlas své místo a vy máte skvělý pocit houslisty, kterému se splnil sen a hraje s Vídeňskými filharmoniky ve Vídeňské opeře na novoročním koncertě… skoro se chce říct, že až bláznivě úžasný … je to pocit.

EOTO je totiž neuvěřitelně bláznivé uskupení hudebníků napříč hranicemi, napříč věkem, které má ve stejném složení vždy jen roční trvání – tak nacvičí na kempu program, který je zakončen závěrečným koncertem, a tak také projede celou tamburašskou Evropu, kde uskuteční další 3-4 koncerty v průběhu následujícího roku - a to vše jen do té doby, než bude další kemp, který začne od počátku zase nanovo psát svoji historii – možná relativně krátkou, možná také trochu bláznivou, ale neuvěřitelně krásnou! Jsem ráda, že jsme mohli být jeho součástí i u nás. Vždy je největší odměnou všem organizátorům i účastníkům hudebních soustředění hold hudbě v podobě koncertu. Závěrečné koncerty se konaly ve Studénce a ve Štramberku. Přestože skvělá atmosféra nakonec nechyběla ani na jednom, trochu bláznivě vyzněla původní naše snaha hrát, jak bylo domluveno, tj. ve pod širým nebem, když z něj v tu chvíli padaly provazy deště a nepřestávaly. Náhradní řešení bylo zcela v duchu tohoto článku – trochu bláznivé - vždyť si zkuste nasoukat 54 členný orchestr do místnosti pro max. 25 lidí…

Městu Studénka patří pochvala a dík za to, že o svých tamburaších ví, a že se nebála udělat velký organizátorský krok a spolu s nadšenými členy Tamburašského orchestru Brač se vrhla na takový podnik, jako byl Evropský tamburašský kemp. Musím poděkovat hlavně neuvěřitelně obětavé Hance Burdové, bez ní by kemp nebyl tak skvěle bláznivý! A možná ani nebyl…

Ivet a Marcela Hejhalová

♫♫♫   28.9.2016  Studénka, Sraz veteránů

3. sraz veteránů na zámku ve Studénce. Náš soubor zde zajišťoval příjemnou atmosféru obdivovatelům krásných aut a motocyklů.

Iveta

♫♫♫   30.9.2016  Praha - Den seniorů

Část souboru si jela zahrát s našimi přátely z pražského tamburašského orchestru, při jejich vystoupení pro seniory.

Iveta

♫♫♫   15.10 - 16.10.2016  Slovensko, Šurany

2. Mezinárodní festival tamburašské hudby na Slovensku. Kromě nás, šurianských a chorvatských tamburašů se zůčastnili rovněž tamburaši ze Srbska. Po absolvování slavnostního galavečera jsme si předali dárky a vzájemně si předávali zkušenosti. Po snídani jsme vyrazili zpět do Česka.

Krátky záznam ze Šůranského festivalu - zde

Iveta

♫♫♫   29.10.2016  Klimkovice

Vystoupili jsme na svatbě naší zpěvačky Jany Kunckové.

Iveta

♫♫♫   3.12.2016  Studénka, Dělnický dům

Tradiční vánoční koncert pro široké publikum z okolí. Opět více než stovka posluchačů, přišla na náš koncert i přesto, že byl ve zpravodaji uveden mylný datum. I přes naše urgence řádil šotek ve dvou vydáních po sobě. Je vidět, že si nás posluchači hlídají na všech frontách.

Děkujem a ikdyž jsme v tom byli nevinně, tak se omlouváme.

Shipa

♫♫♫   7.12.2016  Studénka, Domov svaté Anny

Tamburaši zahrál ina vánočním charitativním vystoupení pro obyvatele Domova sv. Anny.

Iveta


Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004