Odehrálo se:


Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004

,

♫♫♫   5.9-6.9.2015  Hradné Huky 2015, Slovenská Lupča

V sobotu 5.září jsme vyrazili směr Slovensko, obec Slovenská Ľupča. Konal se zde již pátý ročník festivalu Hradné Huky na hradě Ľupča.

My, tamburaši ze Studénky, jsme celou akci zahájili společně s Gajdoši z Kopanic. Pravidelní účastnici našich koncertů ve Studénce, nás slyšeli hrát v doprovodů již mnoha nástrojů, ale hrát dohromady s dudákem to byla naše premiéra. Zahráli jsme spolu moravsko-valašské písničky a na Slovensku jak jinak než moravsko-slovenské písničky. Poté jsme již měli samostatný prostor, abychom se ukázali posluchačům. Po našem vystoupení jsme se dozvěděli, že i v této obci byl cca před padesáti lety Tamburašská soubor. Třeba naše vystoupení místní motivuje a zkusí tuto tradici obnovit.

Kromě nás zde vystoupili hudebníci z Itálie, Slovenska, Makedonie a ,,dudák“ australan Alain žijící v Mnichově. Návštěvníci si poslechli kromě tambur i cimbály, dudy, píšťaly a nástroje, které ani neumíme nazvat. Takové obrovské gajdy, které připomínaly těla selat nebo krav. Po koncertu jsme se všichni účastníci sešli v místní krčmě Mnichov Dvor a až do pozdních nočních hodin jsme se skvěle bavili, hráli a zpívali. Noc jsme strávili v chatkách v areálu místní fary, kde jsme si vyzkoušeli, že nepotřebujeme spát v hotelích, ale vystačíme si i se spacáky.

Ráno jsme se zúčastnili mše v Evangelickém kostele a jako významní hosté jsme měli tu čest, a byla to opět naše premiéra, zahrát přímo na mši dvě skladby: Hallelujah a Milost v podání sólisty Jindry Foltase a Míši Kubínové. Po snídani jsme vyrazili směr Studénka.

Děkujeme našemu spoluhráči Jiřímu Ondruškovi, který se o nás zmínil pořadatelům tohoto pravidelného festivalu (zřejmě nás i pořádně vychválil) na minulém ročníku a děkujeme hlavně paní Orlické ze Slovenské Ľupče za to, že nás pozvala a doufáme, že se ještě někdy setkáme.

Iveta Alčerová a Pavel Piša

♫♫♫   9.5.2015  Květnový koncert - Dělnický dům, Studénka

Jako každý rok jsme oživili Dělnický dům tradiční hudbou na tradiční nástroje, ale jak už si naši věrní zvykli, tak i nové melodie a rytmy na nové tamburašské nástroje zazněly za velmi příjemného doprovodu našich sólistů Jindry Foltase, Míši Kubínové, Helenky Olbrechtové, Martinky Pituchové a poprvé i Martinky Zajíčkové ze Šuran. Na saxofon si Růžového pantera „střihnul“ Martin Topič a humorným slovem doprovodil Lukáš Pitucha. Děkujeme posluchačům, že neutekli od pokladny, když se dozvěděli, že místo 80 Kč mají uhradit celých 100. Velmi se omlouváme, i když soubor nemá s tvorbou ceny vstupného a jeho vybíráním nic společného.

Těšíme se na Vás zase za rok!
Koukněte se zde na záznam z našeho koncertu. Záznam je rozdělen na jednotlivé písničky.

Bufka

♫♫♫   duben a květen.2015  Mateřské školy Studénka a okolí

Na jaře letošního roku dvě členky našeho souboru, Marcela a Hanka, navštívily postupně několik mateřských škol na území Studénky a Albrechtiček. Přivezly tam s sebou kulisy a různé hudební nástroje – od rumbakoule přes zobcovou flétnu, akordeon až po několik tambur, včetně malé basy, která se jmenuje berdeto. Zahrály dětem hudebně-výchovnou pohádku, ve které děti vtáhly do hry o hledání noty C, která skončila „koncertováním“ dětí na tamburašské nástroje.

Kupodivu jsme s odstupem času zjistili, že některé děti ze školek potom prosily rodiče, že ony musí jít na koncert Tamburašů, protože Tamburaši byli u nich ve školce. Vzhledem k tomu, že jsem se s psaním tohoto příspěvku zpozdil asi o měsíc, můžu Vám sdělit novinu - momentálně máme tři nové dětské členy. Doufejme, že je hudba chytne a vydrží s námi co nejdéle.

Pokud byste věděli o nových dětech, u kterých jen trošku tušíte zájem, klidně s nimi přijďte na zkoušku a tam se uvidí, jestli budou chtít přijít i příště.

Ambiciozní rodiče jsou vítáni taktéž.
Koukněte se zde na reportáž ze školky, kterou natočila TV Odra

Bufka a Pavel Piša

♫♫♫   25. - 26.4.2015  EOTO 2014 – Banja Luka, Bosna a Hercegovina, Republika Srpska

Večer s tamburou

Další z koncertů Evropského mládežnického tamburašského orchestru se konal v únoru v Srbském Šidu, ale kvůli chřipkám jsme se nemohli zúčastnit. Zato v dubnu v Banja Luce, v krásném prostředí divadla, jehož úžasná akustika je nám již docela důvěrně známá, se to povedlo. I když jen 4 z letošních 6 českých členů, takže na fotce z pódia můžete najít Marcy, Marčelínu, Janu a Hanku. Cesta tam proběhla tradičně přes Komárno i s noclehem, zpátky jsme to vzali jedním vrzem (přes den se to dá při více šoférech slušně zvládnout). Odjezd byl ovšem tentokrát trošku opožděn kvůli audienci na Ministerstvu kultury Republiky Srpske v Banja Luce, kam byli zástupci pozváni vedením Mezinárodního tamburašského svazu. Bohužel jsme se tam dozvěděli, že letošní soustředění se nekoná, tím ani nevznikne nové mezinárodní těleso. Zda to staré bude novou sezónu koncertovat nevíme, ale doufáme, že ano. ,

Bufka


Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004