Odehrálo se:


Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004

♫♫♫   14.12.2014  Vánoční koncert - Dělnický dům, Studénka

Netradičně, tentokrát v neděli, jsme v 18:00 vystoupili na podiu v Dělnickém domě. Náš úkol tento večer nebyl vůbec jednoduchý. V dnešní uspěchané době si málokdo stihne uvědomit, že už za 10 dní tady máme Vánoce. Ano, koledy sice slyšíme skoro v každém hypermarketu, ale v tom shonu nějak nemáme čas se do nich zaposlouchat, mnohdy ani nechceme. Tento koncert měl právě tento účel, zaposlouchat se do Vánočních melodii a naladit se na sváteční atmosféru.

Ještě že je pro naše členy hraní v tomto souboru srdeční záležitost, protože nejeden člen hrál se zdravotními problémy. S rýmou, nachlazením dokonce i s horečkou. U některých zpěváku bylo nachlazení i slyšet. Naštěstí to všichni v sobě překonali a koncert jsme odehráli. Snad to teď všichni doléčí.

Koncert jsme začali písní Vánoce, Vánoce přicházejí, dále zazněla Purpůra, Široký hluboký, Nesem Vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Děti z Pirea, Ave Maria, Ptáček, Hlupáku najdu tě a ještě jsem určitě na pár písní zapomněl. Že jsme toho nezahráli moc? To jsem samozřejmě jmenoval jen písně na staré nástroje. Na nové nástroje to byla Milost, Humoreska, Santa Lucia, Adeste Fideles, Barcalora, Haleluja a jiné více či méně Vánoční.

Našimi zpěváky tentokráte byli Simonka Meluzínová, Petřička Němcová, Miša Kubínová, Martina Pituchová, Iveta Vavrošová a Jindra Foltas.

Protože se snažíme mít pro naše posluchače vždy nějaké malé překvapení, tentokráte jím byly dvě naše flétnistky Jana Kuncková a Danuše Němcová. Dvojhlas fléten si mohli posluchači poslechnou například v Humoresce a koledě Tichá noc. Jednotlivě nás doprovodili flétny v písních Ptáček, Nesem Vás noviny, Narodil se Kristus Pán a Santa Lucia. Večerem nás provedl Lukáš Pitucha. Všem kteří se na koncertě podíleli děkujeme.

Jsme rádi, že na koncert dorazili kromě známých tváří i noví posluchači. V řadách publika se ale ukázali i bývalí tamburáši, kteří pamatují i éru kdy nás v souboru hrálo přes 60 členů. Kdo ví, třeba jim začne tamburašská hudba chybět a někdy mezi nás přijdou i na zkoušku. Dveře jsou pro ně, ale i pro nové hráče otevřené. A mi nezbývá než Vám všem popřát klidné Vánoční svátky, hlavně aby jste načerpali energii a sílu do dalšího roku. ,

Pavel Piša

♫♫♫   29 - 30.11.2014  EOTO 2014 - Pančevo, Srbsko

V pátek se po čtyřech měsících zase dala do kupy šestice našich členů Marčela, Marcela, Hana, Jana, Aneta a Pavel, aby se vydali automobilem směr Srbský Bělehrad. Zde se měl sejít Evropský Omladinský Tamburašský Orchestr 2014 na druhém letošním koncertu (první byl v místě Evropského Omladinského Tamburašského kampu 2014 - v Osijeku.)

Cesta proběhla v pohodě, přespali jsme v Komárnu, to aby to řidiči neměli tak těžké.

V Sobotu okolo 15:00 jsme se již hlásili v penziónku u Obradovičů. Zde jsme ubytování vždy, když jsme v Pančevu, takže již majitele dobře známe a oni znají nás. Samozřejmě jsme jim přivezli i nějaké naše dobroty, ale naší slivovicí se bohužel moc chlubit nemůžeme, ta jejich je prostě lepší. Ubytovali jsme se a ještě večer vyrazili na zkoušku, zde už všichni čekali a my přišli mezi posledními, ale pořád ještě na čas. Bohužel z organizačních důvodu neměl na této zkoušce náš basista basu, která mu měla být zapůjčena, ale dostal příslib, že ráno na další zkoušce už bude. Naštěstí kluky basisty zná a ti mu na pár skladeb půjčili jejich. A tak jsme zase zjistili, že sice něco zahrajeme, ale žádná sláva to není a to jsme doma zkoušeli. Po zkoušce následovala večeře "maso s masem" a bílý chléb a okolo půlnoci jsme se dali na odchod. Ráno jsme zamířili na předposlední zkoušku před koncertem. Opět jsme se pilně snažili ... až na basistu, basa opět nebyla. Až asi hodinku před koncem zkoušky se blýskla naděje a Pavel dorazil půl hodiny před koncem i s basou. Nebyla by to srbská pohostinnost, aby současně s půjčením basy nedostal dva kalíšky koňaku, to se potom hraje. Následoval oběd, příprava a již oblečeni jsme jeli do místa koncertu. Udělala se poslední krátká zkouška a následoval koncert.

Při koncertě jsme zjistili, že i tyto velmi talentované děti dokáží udělat chyby a jedna skladba ze začátku se úplně nevyvedla. Přece jenom čtyři měsíce se netrénovalo. Ovšem ostatní už byly bez chyb a tak následoval velký potlesk. Večeře již nebyla společná, protože další den v pondělí, šla většina místních do práce a do škol takže se rozutekli ihned po koncertě. My jsme si ještě užili jednu noc u Obradovičů a ráno se vydali zpět.

Cesta až na území ČR v pohodě, ale u nás? Ledovka. A tak jsme dojeli asi s tří hodinovým zpožděním oproti očekávání, ale dojeli a to se na ledovce cení nejvíc, takže děkuji za zbytek osádky řidičkám Marčelíně a Hance.

Mno a v únoru by měl být další koncert. A pokud se dojedná co se dojednat má... možná přijede EOTO i do Studénky. Ale to je opravdu ještě daleká nejistá budoucnost.
Pár písní z koncertu je zde - otevřete jej prosím v novém okně prohlížeče

Pavel Piša

♫♫♫   8.11. - 9.11. 2014  Natáčení CD - Kostel sv. Bartoloměje,Studénka

Již to bude přes dva roky, co náš spoluhráč Jiří, přišel s myšlenkou natočit další CD, ale tentokrát v kostele, kde by mohl vyznít zvuk naších nástrojů. Tato myšlenka byla navíc podpořena faktem, že má i známého pana Michala "Dědka" Rumana, který se právě zvukovému záznamu z prostředí kostelu věnuje a rád by nám s natáčením CD pomohl. Vzhledem k tomu, že již 2.12.2012 za námi pan Ruman přijel do Suchdola nad Odrou, kde nám koncert na zkoušku zaznamenal a záznam byl pro nás velice zajímavý, i přesto, že pan zvukař neměl k dispozici všechny mikrofony byli jsme myšlence Jiřího nakloněni. Ovšem stále se to odsouvalo, jednou nebyl volny čas, podruhé jsme zase neměli pořádně natrénováno.

V sobotu a něděli (8-9.11.2014) jsme se ale odhodlali a v kostele ve Studénce jsme se všichni sešli a začali nahrávat. Jednotlivé názvy písniček prozrazovat nebudu, jen zmíním kteří naší zpěváci si snámi zazpívali. Byla to Míša Kubínová, Martina Pituchová, Helena Olbrechtová a Jindra Foltas. Tito všichni jsou Studeńáci takže to na natáčení CD neměli daleko. Jenže my jak tak jezdíme po světě, máme známe i v zahraničí. Teda pokud bereme i Slovensko jako zahraničí.

Až ze Šurán totiž vyslyšela naše přání excelentní zpěvačka slečna Martina Zajičková a spolu s ní jsme nahráli další tři písničky. A aby jsme nezůstali jen u zpěvu, využili jsme i služeb saxofonisty Martina Topiče.

Přiznáme se, že nahrávání nám dalo zabrat a byli jsme rádi, když jsme v neděli okolo 14hodiny nahrávání úspěšně zakončili. A teď je všechno na panu zvukaři a našem dirigentovi zda z nahrátého materiálu dokážou vytvořit poslouchatelné CD, kdy bude a zda půjde i do prodeje to Vám dáme vědět zde na stránkách, všichni doufáme, že všechno klapne a CD vyjde. Všem kteří se na tvorbě CD podíleli děkujeme.

Vidíte a já bych zapoměl zmínit, že jste měli možnost o našem natáčení CD už vlastně něco vidět. Kluci v TV Odra totiž pracujou i o víkendech, a sám vedoucí studia TV Odra pan Petr Libosvár za námi přišel s kamerou a pár záběrů s námi natočil - měl to o to těžší, že měl zakázáno se během natáčení hýbat - to víte, když se Vám konečně povede to na x-té zahrát konečně bez chyb a vdáli by zavrzala podlaha to by jsme z toho moc nadšení nebyli a hráli od začátku, ale je to profesionál a zvládl to. Takže Petře Díky

Reporáž o koncertu v TV Odra ze 14.11. 2014

Je to hned druhá reportáž

Pavel Piša

♫♫♫   22 - 23.8.2014  Den obce - Tekovské Lužany (Slovensko)

V době, kdy se většina obyvatelů Studénky chystala na nedělní pouť, jsme my po práci nastoupili do autobusu a ve 14.hodin vyrazili na Slovensko, směr Tekovské Lužany. Po drobných peripetiích, kdy jsme navigovali řidiče, kterým směrem jet, jsme večer kolem 19.hodiny dorazili do Lužan. Ubytováni jsme byli v krásném penzionu nedaleko obce. Pokoje byly luxusní, někteří z nás měli dokonce masážní vanu, krb a velkou terasu. Po večeři (domácí jitrnice, klobásy, uzená žebra, pagáčiky, koláče, záviny) někteří z nás padli únavou a ti otrlejší zpívali až do půlnoci. Po vydatné snídani jsme si udělali malou zvukovku na terase penzionu a poté vyrazili do Lužan. Program obecních slavností začínal ve 14.hodin a byl opravdu bohatý – bubnová show, citerový soubor, zpěváci, mažoretky a samozřejmě my – studénečtí tamburaši. Naše vystoupení zpestřili zpěvem naši zpěváci a dvě skladby jsme si zahráli společně s tamburaši z Tekovských Lužan. Počasí přálo, svítilo i sluníčko. Kdo chtěl, mohl si dát i jeden z mnoha druhů gulášů, palačinky nebo halušky. Domů jsme odjížděli kolem 17.hodiny za vydatného deště, který nás doprovázel celou cestu domů. Rozloučit se s námi přišli zástupci obce a samozřejmě naši kamarádi – tekovskolužianští tamburaši. Děkujeme za vydařenou akci a doufáme, že se brzy setkáme

Iveta Alčerová

♫♫♫   17.8.2014  Den obce - Nesluša (Slovensko)

Skončily nám tamburašské prázdniny a my se vydali v neděli 17.8.2014 za našimi přáteli z Dětského mandolínového souboru Žiarinka, který v obci Nesluša na Slovensku působí již 9 roků. Přijeli jsme do obce okolo 16 hodiny, posilnili se výborným domácím gulášem a v 18:30 jsme vystoupili na fotbalovém hřišti, před místním publikem. Představení České republiky jsme začali slavnostními Českými perlami, svým hlasem nás doprovodila naše zpěvačka Míša Kubínová v písni To ta Heľpa a Hava nagila. Jindra Foltas zazpíval písně Jedan život malo je a píseň Haleluja. Tyto pěvecké výkony ocenilo publikum velkým potleskem. Přidali jsme ještě pár skladeb a to už naše vystoupení ukončil náš moderátor Lukáš Pitucha se synem Tomáškem a my přenechali místo na jevišti místnímu mandolínovému souboru. Ten nám záhrál mimo jiné i českou písničku Škoda lásky, ale zvládli i píseň z filmu Fantomas. S krásným výhledem z obce Nesluše jsme se rozloučili s místní nádhernou krajinou, usedli do autobusu a rozjeli se směrem domů.

Pavel Piša

♫♫♫   5.7. - 13.7. 2014  EOTO 2014 - Osijek (Chorvatsko)

V době prázdnin šest našich členů opět nelenilo a jelo do Chorvatska, konkrétně do města Osijek, reprezentovat Studénku, ale hlavně se učit tamburašskému umění na již VII. ročník Tamburašského evropského mládežnického kempu. Kempu se opět zůčastnili mladí hráči z několika zemí a jak už to tak bývá, potkali jsme se tam se známými, ale potkali i hráče nové. Dirigentmi byli opět místní Franjo Slavko Batorek, Tomislav Galič z Požegy, Jovan Travica z Šidu, Budimír Stojanovič z Pančeva a Stipan Jaramazovič ze Subotice. My s sebou tentokrát vzali také dvě nové hráčky - Marcelu a Janu. Musím prásknout na Marcelku jednu interní informaci. Po prvním dni osmihodinového tréninku si zdrceně v pokoji sedla na židli a sdělila, že příště již v žádném případě nejede. My služebně starší ale víme, že EOTO má své kouzlo a kdo mu propadne, chce být jeho součástí. Ač pro naše holky aklimatizace na soubor takových kvalit nebyla jednoduchá, snažily se, trénovaly a po týdnu osmihodinové denní dřiny vystoupily jako členky Evropského mládežnického tamburašského souboru 2014 na pódium. Ale ani pro nás, kteří jsme již na jiných kempech byli, to zas tak jednoduché nebylo.

Záznam z celého koncertu je zde - otevřete jej prosím v novém okně prohlížeče:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL22sOpeK9W0FH7x5MItAJuJSi2j1KqJWk

Zazněly zase písně širokého rozsahu a to od místní Dobro došli po jazz reprezentovaný skladbou Měsíční serenáda. Zazněla i píseň filmová La valse des monstres z filmu Amélie z Mortmartu, ke konci programu zazněly i písně velkých kapel jako jsou Abba - Money, money, money + Mamma mia či Europe - Final countdown. Celý soubor publiku ukázal, že na tyto nástroje lze zahrát opravdu vše. Stačí mít jen pohyblivé prsty a bystrou mysl. A to tito mladí hráči mají a my ze Studénky se musíme snažit abychom ukázali, že i my máme schopné hráče, kteří drží tradici Tamburašské hudby ve Studénce již 101 let.

Při závěrečné dlouhé cestě domů už jsme jen vzpomínali jak rychle to uteklo. A Marcelka - to víte, že se jí už v autě stýskalo a příště by ráda zase. Tak uvidíme, jestli dostaneme opět pozvání.

Pavel Piša

♫♫♫   13.6.2014  Dům pokojného stáří - Studénka

V pátek třináctého jsme potěšili naše spoluobčany v Domě pokojného stáří ve Studénce-Butovicích. Zahráli jsme něco málo z koncertu, zpěvem nás doprovodil Jindra Foltas a na závěr jsme hráli již bez not naše klasické lidovky – Beskyde, Beskyde… Všichni se ptají, komu to hrají… Co to tam šupoce… Okolo Hradce v malé zahrádce… a jiné. Společně s námi si zazpívali i někteří dědečkové a babičky.

Iveta Alčerová

♫♫♫   7.6.2014  Dělnický dům - Studénka

Tak máme za sebou tradiční koncert ve Studénce. Přesto, že bylo strašné horko, tak se v sále Dělnického domu sešla více než stovka posluchačů. Zahráli jsme skladby koncertní, lidové a zařadili i nějaké novinky. Naše vystoupení zpestřili zpěvem Helenka Olbrechtová, Jindra Foltas a Míša Kubínová. Na flétnu nás doprovázela Jana Kuncková.

Iveta Alčerováa

♫♫♫   16.5 - 17.5.2014  Koncert v Praze

V pátek 16.5.2014 se část orchestru vypravila do naší matičky Prahy. V sobotu 17.5.2014 se za nimi vydala zbývající skupinka tamburašů. Do Prahy jsem jeli na pozvání pražských tamburašů. Měli jsme vystupovat jako hosté na jejich koncertu. Koncert se uskutečnil v Základní škole Londýnská, v Praze 2. Sešly jsme se tady tři soubory, ,,Studeňáci, ,,Pražáci a Poděbradští tamburaši. Po přivítání a zvukových zkouškách začal samostatný koncert. Zazněly skladby lidové, pochody a my jsme zahráli na přání ,,Pražáků“ směs Bedřicha Smetany – České perly. Koncert měl velký úspěch. Diváci byli nadšeni, po celý koncert zpívali a při poslední písni ,,Zůstaň tu s námi“ si dokonce jedna posluchačka zatančila s pražským dirigentem. Atmosféra byla úžasná. Po koncertě jsme poseděli, poklábosili, vyměnili si zkušenosti a někteří z nás vyrazili zpět domů do Studénky. Zbývající skupinka se vracela až v neděli. Chtěli bychom poděkovat především ,,naší tamburašce“ Marceli Hejhalové, která již bydlí v Praze a zasloužila se o toto společné setkání. Těšíme se již na příští rok na další společný vydařený koncert.

Iveta Alčerová


Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004