Odehrálo se:


Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004

♫♫♫    16.12.2007  Zlín - malučký Paříž

Tamburaši měli v hudbě (svého času) silné zastoupení po celé republice. Proto, když v Městském divadle Zlín chtěli uvést komponovaný pořad z historie hudeb na Zlínsku, nemohli tamburaši chybět. Našim krátkým vystoupením v hudebně - taneční koláži jsme oprášili dávnou slávu tamburašské hudby v tomto kraji.
 
♥♥♥    14.12.2007    Oslava
Další oslavenec a letos snad už poslední oslava životního jubilea. I tobě Petře přejeme „Vše nejlepší“!
 
♫♫♫    24.11.2007  Seminář bulharských lidových tanců, taneční zábava s bulharskou hudbou

Hned na úvod musím zmínit, že do Brna jsme nejeli jako tamburašský orchestr, ale „pouze" jako tamburašská sestava. A tento víkend pro nás měl mnoho poprvé. Ale vezměme to od začátku.

V době, kdy nás ČD zaplavují tiskovými prohlášeními VIP Pendolino … , vydáváme taky jedno:

VIP R730 Tamburaši ve vlaku
Dne 24.11.2007 v rychlíku R730 na trase Studénka-Brno cestující nevěřili vlastním očím. Do vlaku nastoupili tamburaši ze Studénky. Velké překvapení, údiv a možná trochu i zděšení představovalo BERDE, které se do vozu těsně, ale přece jen vešlo. Následovala akustická zkouška
(první poprvé - tamburaši hrají ve vlaku) s přeladěním nástrojů, i těch malých, v každé stanici. Cesta uběhla tak rychle, že bylo opomenuta předem plánovaná autogramiáda.

V Brně, v překrásné tělocvičně „Pod hradem" (historická budova z roku 1868, památka) na nás čekalo druhé poprvé - tamburaši se učí bulharským lidovým tancům. Pravda někteří aktivněji a jiní… Odměnou pak byla ochutnávka bulharských specialit (uvádím zde, že jídla, Medvědí krev jsme opravdu nikde neviděli).

To, co jsme se naučili na semináři, jsme mohli zúročit večer v sále restaurace Hvězda, na taneční zábavě s bulharskou hudbou. Zde jsme zažili třetí poprvé - tamburaši vystoupili s krátkým programem v počtu 7 !!! hudebníků před plným sálem.
Bulharská hudba je velmi specifická, v encyklopedii se dočítáme: „Bulharský lidový folklór, dodnes živý, se v melodii vyznačuje pentatonikou a zvětšenými intervaly. Stavba melodie je asymetrická, rytmus nepravidelný (5/8, 7/8 a 9/8 takt) nebo bez rytmického členění." 
Těžká volba, jaké skladby zvolit. Na jednu stranu, ať zapadnou do bulharského programu, na druhou, chceme taky ukázat trochu něco jiného. Zvolili jsme proto skladby: Veselá plesačnica, Bosenská legenda, Nastěnka a To ta Heľpa. A pro úplnost, složení: Miloslav Grohmann - dirigent/brač II., Martin Grohmann - brač I, Tomáš Švec - brač II., Petr Olbrecht - brač III., Radek Havránek - bisernice, Hana Burdová - bugarie, Pavel Píša - berde.
Povedené vystoupení diváci odměnili, jak jinak, potleskem.

Cestování s basou (berdem) není jen tak. Chtěli jsme stihnout poslední přímý spoj na hotel, proto jsme se rozloučili již před 23 hodinou a pelášili na zastávku tramvaje. Tramvaj přijela poloprázdná, před námi dlouhých 14 minut a my byli  rozpálení z vystoupení, to vše nás navedlo ke čtvrtému poprvé - tamburaši hrají v tramvaji.

Cesta z Brna nám připravila taky jeden zážitek. Možná jsme ani nechtěli ve vlaku hrát, ale přišel průvodčí, všiml si berde a na otázku, kdo tady hraje, se nedalo neodpovědět. Po tradičním popisu našeho orchestru jsme vytáhli nástroje, naladili, a průvodčí mezitím oběhl vlak, aby lidem označil lístky. A pak začal koncert na přání. Hrály se lidovky, jugoslávské koncertní, světové koncertní, došlo i na vánoční Rolničky a Veselé vánoce. Někteří cestující se dokonce poohlíželi po klobouku. A poslední poprvé - přišla paní, která seděla o 3 !!! kupé dál, za průvodčím, že hrajeme dobře, ale tohle snad  nemusí celou cestu poslouchat. Při vší smůle měla vystupovat až s námi ve Studénce. Byla nakonec přehlasována zbytkem cestujících, kteří chtěli, ať pokračujeme v hraní, a tak nakonec změnila vagón, ale už to nebylo ono, po pár skladbách jsme toho nechali.

 
♫♫♫    18.11.2007    Vystoupení v Závišicích

 
¥¥¥    28.9. - 29.9.2007    0. ročník - „Tamburaši ve vinném sklípku"

Akci jsme pojmenovali jako 0. ročník, protože na tom příštím, prvním, už tamburašské nástroje nesmí chybět.

 
♫♫♫    18.8.2007    Vystoupení v rámci akce HANDBALL HELP CUP, Havlíčkův Brod

Celou tuto akci organizuje skupina zdravotně znevýhodněných manažerů, mužů na vozíčcích, kteří tvoří společnost TANGO H.Brod, v.o.s.. A když jsme byly požádání, abychom na této akci vystoupili, řekli jsme si, proč ne!

více o akci, zdroj: http://www.hhelp.cz/hhhlavni.htm

JAK HANDBALL HELP VYPADÁ
5-ti denní sportovně-společensko-humanitární show, kterou tvoří přehlídka vybraných házenkářských klubů světa, včetně reprezentací bohatý multižánrový kulturní program. Vše se odehrává v centru H.Brodu (na Havlíčkově náměstí), které je na 5 dní uzavřeno. Tam je jak hlavní pódium, tak centrální kurt.

Výtěžek pro děti a lidi se zdravotním postižením
Každý rok je samotnými zdravotně znevýhodněnými manažery HH Cup vybrána skupina lidí a dětí s různými handicapy – se smyslovými, mentálními a  fyzickými, pro které jsou z výtěžku akce přímo získány  konkrétní pomůcky, potřeby a technika, které jim pomohou zkvalitnit život a dát jim větší šance k uplatnění v budoucnosti – v samostatném životě…a to vše díky tomu, že na HH Cup startují týmy plné zdravých, rychlých, pohyblivých a úspěšných dětí!!!  Do tohoto projektu je zahrnuta také každoroční Celorepubliková sbírka hraček s Českým rozhlasem ve prospěch dětí s různými handicapy – www.rozhlas.cz/hracky

 
♫♫♫    12.8.2007    Promenádní koncert ve Studénce
 
♥♥♥    11.8.2007    Svatba

I když je Marcela už napůl „Pražanda"  a dokonce hraje s Pražskými tamburaši, stejně je pořád naše!. Přejeme ji v manželství „Hodně štěstí"!

 
 
 
 
 
 
 

 

 

♫♫♫    1.8. - 4.8.2007    5. Mezinárodní festival tamburašských orchestrů v Bijelo Polje (MN)
Tamburaši ze Studénky se představili v další zemi jižní Evropy. Tentokrát to byla Černá Hora. Na severu této země ve městě Bijelo Polje počátkem srpna probíhal 5. mezinárodní festival tamburašských orchestrů. Trval čtyři dny a konal se na hlavním náměstí pod širým nebem. Festivalu se zúčastnilo přes dvacet hudebních souborů a skupin z mnoha zemí celé Evropy.
Program zahájili ve středu 1. srpna hudebníci z francouzské Bretaně a do soboty se na pódiu střídali tamburaši z Bulharska, Maďarska, Ruska, Srbska, Chorvatska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny a samozřejmě několik souborů z pořadatelské země.
My jsme byli na řadě až poslední festivalový večer. Před vystoupením jsme tam na jihu vždy trochu v napětí, čekáme, jak nás obecenstvo přijme, ale i tentokrát jsme vzbudili pozornost a sklidili úspěch. Měli jsme také jednu obrovskou výhodu, kterou diváci i přítomní hudební odborníci ocenili. My všichni hrajeme na původní tamburašské nástroje, zatímco v ostatních souborech se kromě modernějších tamburic objevují i mandolíny, banja, kytary a mnohdy i jiné nástroje než strunné.
Atmosféra byla úžasná, setkali jsme se mimo jiné s našimi přáteli z Banja Luky, poznali jsme nové soubory, navázali nové perspektivní kontakty. Z hlavního města Podgorici si nás dokonce přijel poslechnout i konzul z Konzulárního jednatelství České republiky v Černé Hoře.
Černá Hora je nám Čechům známá spíš jako jadranské přímořské letovisko se svými středisky Budva, Bečići, Bar, Ulcinj nebo Boka Kotorská, která je nejjižnějším fjordem Evropy a která se v roce 1918 zapsala do historie vzpourou námořníků rakousko-uherského útvaru.
Musím však podtrhnout, že i vnitrozemí, kde se festivaly pravidelně konají a kam asi turista z naší republiky málokdy zavítá, je neméně zajímavé a krásné. Bílé vápencové skály, vysoké hory (až 2500 m.n.m.), hluboká údolí, kaňony horských řek, to vše má své nezapomenutelné kouzlo. Příroda Černé Hory je divoká, neporušená a krásná.
Černohorci mají v povaze být velmi hrdi. Dříve se považovalo za samozřejmost, že Černohorec musí zemřít v boji a muž nesmí nikdy plakat. A ženy nesměly oplakávat muže, kteří zemřeli v boji. Kdysi zde byla dokonce silná tradice krevní msty. Ale to už je snad jen vzdálená minulost. I když, někde vysoko v horách, kdo ví.
Dalším charakteristickým rysem Černohorců je jejich pohostinnost. Pozvání na kafe nebo na rakiji se nedoporučuje odmítnout. Rádi hostí, radí, pomáhají.
Závěrem bych rád vyřídil pozdravy představitelů černohorského města Bijelo Polje a pořadatelů festivalu všem občanům města Studénky s nadějí, že naše mezinárodní spolupráce by mohla dále pokračovat nejen na poli kulturním, ale třeba i sportovním, podnikatelském nebo vlastně jakkoliv.

 

♥♥♥    22.6.2007    Oslava
Další oslavenec a další oslava životního jubilea. I tobě Marcelo přejeme „Vše nejlepší“!
Pamětní list - Marcela

 

♫♫♫    16.6.2007    Vystoupení v rámci VIII. ročníku Erbovních slavností obce Petřvald
Program zahájily děti ze základních a mateřských škol, své sportovní umění předvedli nejmladší členové oddílu cyklistické krasojízdy. Poté následovala opravdu směs hudebních žánrů, kromě nás vystoupil pěvecký sbor Lašan z Brušperku, dechovka Petřvalďanka Richarda Řepky, polská "keltská" skupina Stonehenge a večer byl ukončen tancovačkou s moderní country skupinou Holátka.

 

 

♫♫♫    15.6.2007    Koncert v Guntramovicích (Budišov nad Budišovkou)
V předvečer oslav „Cesta česko - německého porozumění" jsme zahráli v kostele sv. Jakuba Většího v Guntramovicích.

Kostel Jakuba VětšíhoKostel Jakuba VětšíhoPlakát

 

♫♫♫    9.6.2007    Promenádní koncert ve Studénce
Již téměř tradiční jarně/letní promenádní koncert na náměstí Republiky ve Studénce při příležitosti oslav Dne města. Oslavy zahájil starosta Ladislav Honusek, a pak jsme již se svým půlhodinovým programem vystoupili my. Program pokračoval vystoupením tanečních skupin P.U.S.A. a T.G.Matonky,  dechového orchestru ROZMARÝNKA, souborem lidových písní a tanců JAVORNÍK. Největším lákadlem na Den města (kromě nás samozřejmě) bylo vystoupení finalisty SUPERSTAR 2006 Petra Poláčka.

 

♫♫♫    18.5. - 20.5.2007    DNY BALKÁNSKÉ KULTURY
18.5. Kumanovski tamburaši, Kumanovo (Makedonie) a TO Gradsko KUD „Kosta Abrašević”, Bačka Palanka (Srbsko) vystoupili na lázeňské kolonádě v Klimkovicích. Po večeři jsme se společně sešli i s členy orchestru z Banja Luky ve sportovním centru ve Studénce, abychom poměřili" síly v plavání, bowlingu ...
Neúnavní Makedonci pořád hrají

19.5. SLAVNOSTNÍ GALAVEČER ve Studénce

 

20.5. vystoupení na koupališti v Příboře

 

♥♥♥    30.4.2007    Oslava
Přesně před 80 lety se narodil hráč a dlouholetý dirigent našeho souboru.  Milanu Gelnarovi přejeme do dalších let hodně zdraví, štěstí, pohody a ať mu naše hudba dělá ještě dlouho radost.
Předávání pamětních listůDirigentiK oslavě patří dortTamburašský dortPamětní list - blahopřání

 

 

♫♫♫    14.4. - 15.4.2007    Festival „VEČE UZ TAMBURU 2007” v Banja Luce (BiH)
Tak máme za sebou první letošní zájezd. Vydali jsme se na festival do bosenské Banja Luky, který byl pro nás velkou výzvou. Festivalové večery se odehrávaly v koncertní síni Banski dvor, místě s třetí nejlepší akustikou v Evropě. První festivalový večer zahájili naši kamarádi Gradski tamburaški orkestar Banja Luka, následovali Tamburaški orkestar SD „Sloboda" Tuzla a Gradski tamburaški orkestar „Branko Radičević“ Ruma (Srbsko).
Druhý festivalový večer jsme zahajovali my, což byla pro nás velká pocta, navíc první skladba našeho programu České perly a její fanfáry z Libuše určitě navodily tu správnou atmosféru.
Po nás ještě vystoupili Tamburaško družstvo „Ferdo Livadić“ Samobor (Chorvatsko) a Subotički tamburaški orkestar Subotica (Srbsko).
Potlesk nás přesvědčil, že jsme dokázali zaujmout i náročného posluchače a že můžeme prezentovat naši hudbu i v konkurenci opravdu špičkových orchestrů.

S naším průvodcem IljouPohled na Banski dvorBanja LukaGradski tamburaški orkestar Banja LukaTamburaški orkestar SD „Sloboda" TuzlaGradski tamburaški orkestar „Branko Radičević“ Ruma (Srbsko)Na oběděTamburaško družstvo „Ferdo Livadić“ Samobor (Chorvatsko)Subotički tamburaški orkestar Subotica (Srbsko)Předávání účastnických listůPředávání účastnických listůTradiční autobusová  

Oficijelna internet prezentacija grada Banjaluke:
Prijem za učesnike Međunarodnog tamburaškog festivala
16.4.2007 11:48:02

Gradonačelnik Dragoljub Davidović primio je, 15. aprila ove godine učesnike Međunarodnog tamburaškog festivala „Veče uz tamburu“, koji je tokom proteklog vikenda održan u Banjoj Luci.


Tom prilikom, gradonačelnik Davidović je istakao da je ovaj Festival od velikog interesa za grad i zahvalio se svim učesnicima, što su uzeli učešće na ovoj manifestaciji.
„Prepoznali smo ovaj događaj kao jednu od najznačajnijih kulturnih manifestacija i zato nam je izuzetno drago što ste danas ovdje sa nama“, istakao je Davidović koji je predstavnicima orkestara – učesnika Festivala uručio prigodne poklone.
Osim Tamburaškog orkestra Banja Luka, koji je ujedno i organizator Festivala, učestvovali su i tamburaški orkestri iz Češke, Srbije, Hrvatske i BiH.
Istog dana, 15. aprila, gradonačelnik Davidović primio je i načelnika opštine Studenka iz Češke, Ladislava Honuseka, koji je zajedno sa tamburaškim orkestrom „Brač Riharda Gelnera“ prisustvovao Međunarodnom tamburaškom festivalu u Banjoj Luci.
Ovom prilikom gradonačelnik Davidović upoznao je Ladislava Honuseka sa potencijalima Banje Luke, kao i sa nekim od većih projekata koji se izvode u gradu.

Setkání u starosty

 

 

♥♥♥    23.3.2007    Oslava
Letošní rok je a bude bohatý na životní jubilea našich členů. Další z dlouhé řady oslavenců je Hanka a i jí přejeme  „Vše nejlepší“!
Pamětní list - Hanka

 

♥♥♥    15.2.2007    Oslava
Po
čtvrteční zkoušce jsme oslavili životní jubileum dvou našich členů. Jako malou pozornost dostali pamětní listy, které zachycují jejich prozatímní dráhu s tamburáši. Ještě jednou: „Vše nejlepší“ Iveto a Radku!Pamětní list - IvetaPamětní list - Radek

 

 

 

 

♫♫♫    5.1.2007    Novoroční koncert
 V pátek 5. ledna 2007 se v Dělnickém domě konal novoroční koncert Tamburašského souboru Brač. Tamburaši tak spolu se zaplněným hledištěm den před svátkem Tří králů uzavřeli období vánočních svátků a zároveň přivítali nový rok 2007.

Zazněly ty nejkrásnější a nejúspěšnější skladby, které mají naši fanoušci v oblibě a které vždy úspěšně reprezentovaly naše město, ba i naši republiku na koncertech doma i v zahraničí. Diváci tak mohli slyšet ukázky z děl slavných světových autorů klasiky, jako je Bedřich Smetana, Jacques Offenbach, Giuseppe Verdi, ale i naši ryze českou lidovou tvorbu zastoupenou Františkem Kmochem a Rudolfem Nováčkem, nebo skladby trochu novějšího data jako jsou všem známé Děti z Pirea řeckého autora Hadjijakase.

Velkým překvapením pro nás byla návštěva vedoucího tamburašského souboru ze Slovenska, o kterém jsme dosud nevěděli. Jde o tamburaše z jižního Slovenska z okresu Levice, poměrně velká obec (asi 3000 obyvatel) se jmenuje Tekovské Lužany. Díky internetu zjistili, že ve Studénce působí tamburašský orchestr, který navíc právě v tomto období pořádá koncert, a chtěli nás za každou cenu slyšet.

Samozřejmě jsme se okamžitě domluvili na spolupráci, a tak se v brzké době dočkáme ve Studénce vystoupení dalších, ještě nepoznaných tamburašů.

 


Rok 2024 Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004