Odehrálo se:


Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006< Rok 2005 Rok 2004

♫♫♫    27. – 29.10.2006    III. Mezinárodní konference tamburašských orchestrů
Poslední říjnový víkend letošního roku proběhla v bosenském lázeňském letovisku Banja Vručica už třetí konference zástupců tamburašských souborů tentokrát pod názvem „Dny tamburašských orchestrů jihovýchodní Evropy 2006“. Tato setkání vždy organizuje Tamburašský orchestr Banja Luka. Kromě nás se jednání zúčastnili tamburaši ze Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Vojvodiny, Srbska a Makedonie. Cílem konference byla hlavně prezentace činnosti jednotlivých orchestrů za uplynulé období a výměna zkušeností v oblasti organizování vystoupení a festivalů. Tamburašům ze Slovinska, z bosenské Banja Luky a z makedonského Kumanova jsme předali pozvání do našeho města, které připravuje na měsíc květen 2007 kulturní akci  „Balkánské dny“.

Na cestěZátišíKonferenceI večeře byla pracovníRozhovor pro TVVečeře

 

 

♫♫♫    13.10.2006    Koncert ve Studénce
Křest CDTento pátek jsme ve Studénce v Dělnickém domě pokřtili naše nové CD. Role kmotra se ujal dřívější dirigent orchestru, nyní stále aktivní hráč na třetí brač, pan Milan Gelnar. Tamburašské hudbě zasvětil celý svůj život, v souboru působí už 72 let. Po slavnostní ceremonii zazněly všechny skladby nového CD a v průběhu koncertu jsme zavzpomínali na naše akce letošního roku. Povídání jsme zpestřili velkoplošnou projekcí fotografií, o kterou se postaral náš hráč na bisernici Martin Rusek, a tak jsme mohli divákům přiblížit místa, kde všude se už o Studénce ví.

 

Ještě generálka

 

 

♫♫♫    28.9.2006    Vystoupení v Litvínově
Zásluhou  litvínovského kronikáře Václava Novotného jsme se dostali až do severních Čech. Také v Litvínově působil kdysi početný tamburašský soubor, od jehož založení by letos uplynulo rovných sto let. Dnes už se zde ale na tamburaše jenom vzpomíná, a tak jsme byli potěšeni, že právě díky nám zazněla po padesáti letech v Litvínově opět tamburašská hudba. Vystoupili jsme na náměstí Míru v rámci Svatomichaelských slavností, kdy si Litvínovští každoročně v září připomínají svátek patrona města svatého Michaela. Oslavy probíhají v několika dnech a na různých místech. Na náměstí lze vidět i tradiční staročeský jarmark, divadelní a taneční vystoupení a samozřejmě nechybí ani hudba v podání různých kapel. Ještě jednou děkujeme městu Litvínovu za pozvání, a zvláště Václavu Novotnému a Dáši Wohankové za srdečné přijetí.

Litvínov - náměstíLitvínov - náměstíÚvodní slovo patřilo místnímu kronikáři panu NovotnémuVáclav Novotný spolu s tamburašiPrůvodní slovoPři koncertěV hledišti sedí i bývalí hráči Litvinovského souboruSpokojené publikum

 

 

♫♫♫    1. a 2.9.2006    Mezinárodní festival tamburašských orchestrů v Makedonii
Rádi jsme přijali pozvání z Makedonie z města Kumanovo, kde pořádali druhý ročník mezinárodního festivalu tamburašských orchestrů. Program byl rozložen do dvou dnů a vystoupili v něm místní Kumanovští tamburaši, soubor „Trio Grande“ z Kavadarci – také Makedonie, Užičani ze Srbska, Panonija ze srbského Nového Sadu, Bijelopolski tamburaši z Černé Hory, naši „staří“ známí z Banja Luky, soubor „Triola“ z chorvatského Osijeku a dále zase naši „staří“ známí – tentokrát ze slovinského města Dragatuš, kde jsme byli hosty na jejich festivalu v červenci.
Festivalový plakátPřed kulturním domemNa vyhlídku z NinemU pomníku padlých z II. svět. válkaNino Veličkovski a náš MagisterNa náměstí v Kumanovu

Program vždy začínal až v devět hodin večer. Obchody jsou tam totiž skoro všechny otevřené až do 20.00 hodin, a tak společenský život začíná až v pozdních nočních hodinách. Festival probíhal venku v centru města na náměstí pod širým nebem, kde se orchestry postupně střídaly, a my jsme byli na řadě jako poslední, nastoupili jsme na jeviště druhý den v sobotu jako závěrečná třešnička na dortu, jak prohlásil jeden z hlavních aktérů festivalu a zároveň zpěvák kumanovských tamburašů Nino Veličkovski.
Kumanovští tamburašiKumanovšti tamburaši s Ninem VeličkovskimTamburaši z Banja Luky s Karolinou MihajlovičBanja Luka s klarinetem

Při slavnostní audienci zástupců všech tamburašských orchestrů na radnici města Kumanovo starosta Zoran Damjanovský v krátkém projevu vyjádřil přesvědčení, že tímto dnem začíná spolupráce mezi Kumanovem a Českou republikou, kterou nastartovali právě tamburaši ze Studénky.
Dokonce i toto jsou tamburaši - akordeon, kytara, kontrabas, brač a housleSoubor ze slovinského DobrečeTS Brač StudénkaTS Brač StudénkaPosluchačů bylo opravdu hodněPředávání plaketPředávání plaket

V každém případě přibyl našim tamburašům další životní zážitek. Poznali jsme zemi, kde jsou lidé nesmírně srdeční, velice otevření a pohostinní. A věřte, i té makedonštině se dá rozumět, je to přece jen také slovanský jazyk, i když psaný azbukou.

 

 

♫♫♫    20.8.2006  Promenádní koncert ve Štramberku
Hezké počasí přilákalo tuto neděli do Štramberku spoustu turistů, proto jsme ani my neměli o posluchače nouzi. Amfiteátr kousek nad náměstím byl skoro zcela zaplněn. Všichni se zájmem sledovali povídání o našem letošním turné po Balkánu a naše hudba zaujala natolik, že jsme museli dvakrát přidávat.
Na náměstíDiváci u vchodu do amfiteátruAspoň kousek stínu ...Koncert je doprovázen výkladem o uplynulé "sezóně"V zápalu ...

 

 

♫♫♫    18.8.2006  V Domově pokojného stáří ve Studénce
Opět jsme zavítali mezi naše starší spoluobčany do Studénky-Butovic. Počasí nám přálo, a tak jsme hráli venku na terase. Poslechnout si nás přišli i někteří obyvatelé z „horního konce“, a tak jsme společně strávili hezké odpoledne.
Chystáme se na terasu

 

 

♫♫♫    14. a 15.7. 2006 Mezinárodní tamburašský festival ve Slovinsku
    V únoru letošního roku jsme dostali pozvání na 1. mezinárodní festival tamburašských souborů a orchestrů do slovinského města Dragatuš. Protože jsme se s tamějším „Tamburašským orkestrem Dobreč“ setkali už loni na festivalu v bosenské Banja Luce a dobře si s nimi rozuměli, neváhali jsme a nabídku přijali. Festival se konal 14. a 15. července a zúčastnili se ho kromě místních i další tři tamburašské skupiny ze Slovinska, tamburaši Racke žice z Maďarska, nám dobře známý Tamburašský orchestr Banja Luka z Bosny, Tamburašský orchestr Panonija ze Srbska, Tamburašský orchestr Batorek z chorvatského Osijeku a Kumanovští tamburaši z makedonského Kumanova.

    Samozřejmě jsme pilně trénovali, a abychom se aklimatizovali a co nejlépe se na důstojnou reprezentaci naší republiky připravili, vyjeli jsme o dva dny dříve a navštívili nejdříve Chorvatsko, a to střední Dalmácii. Pobyt u moře měl na nás blahodárný vliv. Přes den jsme odpočívali, ale navečer jsme si také vyzkoušeli, jak se hraje před místním publikem a turisty, když to přeženu, tak z celého světa.
Na plážiDo koncertu daleko

    První večer jsme se předvedli v malebném, hodně Itálii připomínajícím turistickém letovisku Omiš. Je to městečko s úzkými uličkami, přístavem a krásnou okolní přírodou. Pod širým nebem, na náměstíčku s tryskající fontánou a nad námi plápolajícími prostěradly, zdůrazňující kolorit jižní Evropy, zaznamenalo naše vystoupení velkou odezvu. Nejen turisté, ale i místní nešetřili zvědavostí. Zajímavé totiž je, ani my to nevěděli, že tamburašská hudba, přestože pochází ze zemí bývalé Jugoslávie, není typická pro pobřeží Jadranu, ale je výhradně doménou vnitrozemí.
Omiš před koncertemPřípravy na festivalové vystoupeníPoblikum v Omiši V zápaluamburaši a vlající prádlo na šňůře

     Druhý večer se odehrával na terase hotelu Ruskamen, ke kterému patřily i bungalovy, kde jsme byli ubytováni. Tentokrát už vše probíhalo ve volnějším stylu, vystupovali zde další dva účinkující, se kterými jsme střídali. Jedním z nich byla nějaká místní rádoby populární skupina dvou hudebníků s klávesami a hlavně spoustou aparatury, a tu jsme velice rychle prokoukli. Hráli playback. Zato ti druzí, „Folklorna Udruga Omiš“ - hudební a taneční soubor, nám byli sympatičtí hned od počátku. Dokonce jsme si i společně zahráli, což bylo obrovským překvapením pro přítomné turisty, kteří nemohli pochopit, že se vidíme poprvé a nemáme problém si zahrát spolu. Nakonec jsme při závěrečném družení zjistili, že naši republiku velmi dobře znají, vystupovali v Ostravě, Havířově, na Hukvaldech, takže je dost dobře možné, že je časem uvidíme i u nás.
Na terase hotelu RuskamenNa terase hrajeme "jen tak"Naši noví kamarádi z Omiše

    V pátek 14. července jsme dorazili na místo konání festivalu ve Slovinsku do města Dragatuš. Ani vlastně nevím, zda to bylo město nebo vesnice, připadalo mi tak trochu, že jsem někde u nás v Beskydech. A tam je mi taky vždycky dobře. Ubytovaní jsme byli v dvacet kilometrů vzdáleném asi okresním městě Črnomelj. Tamburašskou hudbu mají v tomto kraji v krvi, dokonce sám starosta Dragatuše tvrdil, že je zde nejvyšší počet tamburašů na kilometr čtvereční v Evropě. To nám ostatně dosvědčil i počet návštěvníků festivalu.
Školní orchetsr Dragatuš - SlovinskoTamburašský orchestr Dobreč - SlovinskoTamburašská skupina Vodomec - SlovinskoTak to jsme my - Studénka - Česká republikaRacke Žice - MaďarskoTamburašský orchestr Vipava - Slovinsko

    Festival trval dva dny, my jsme měli vystoupení hned v pátek. To víte, tréma trochu byla, ale po první skladbě, kterou obecenstvo přijalo velmi dobře, opadla. První řada hlediště byla totiž vyhrazena dirigentům účinkujících souborů, a ti nás velice pečlivě pozorovali, vždyť jsme pro ně pořád ještě nováčky. Atmosféra celého festivalu byla velice spontánní, po oficiálním programu jsme se bavili všichni společně, a zde jsme si naplno uvědomili, jak hudba dokáže lidi sblížit.
Tamburašská skupina Vinica - SlovinskoTamburaši z Banja Luky s Karolinou Mihajlovič - Bosna a HercegovinaTamburašský orchestr Panonia - SrbskoTamburašský orchestr Batorek - ChorvatskoKumanovští tamburaši - MakedoniePředávání účastnických plaketVšichni dohromadyMy a slovinský DobrečZájezdové foto po slavnostním obědě

    Náš pocit z dosaženého úspěchu vyvrcholil, když nám tamburaši z makedonského Kumanova osobně předali pozvání na jejich festival, který se bude konat 1. a 2. září letošního roku. Většího ocenění jsme ani nedoufali. Znamená to, že všichni ti, jejichž předkům vděčíme za vznik tamburašského souboru ve Studénce, nás přijali jako rovnocenného partnera. Vždyť to by už byla čtvrtá země bývalé Jugoslávie, kde budeme reprezentovat naši republiku.

 

 

♫♫♫    1.7.2006    Koncertní vystoupení v Šuranech
V sobotu 1. července v 18 hodin proběhl ve Společenském domě v Šuranech III. galakoncert tamburašské hudby. Tento slavnostní večer byl věnován 85. výročí založení tamburašského souboru v Šuranech, vzpomínce na Ference Liszta a svátku Cyrila a Metoděje. Na koncertě vystoupil ženský pěvecký sbor Kantáta, Šurianski tamburáši a jako třetí my. Na závěr jsme společně s tamburaši ze Šuran zahráli skladbu Veselá plesačnica. Publikum bylo jako vždy velice spontánní, rozezpívali jsme je někde uprostřed našeho programu skladbou Děti z Pirea a závěrečnou směs moravskoslovenských lidovek už zpíval celý sál naplno. Přestože se cesta, počasí i dopolední pobyt v lázních Podhájska silně podepsaly na únavě, odvedli naši tamburaši velice dobrý výkon a po zásluze byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem, který je vždy tou nejkrásnější odměnou.

 

 

♫♫♫    13.5.2006    Tamburaši z Vídně na návštěvě ve Studénce
   
Nejstarší a stále aktivní „Tamburašský spolek ADRIA“ ve Vídni byl založen 3.května 1908 krajany, kteří se do Vídně přistěhovali z korunních zemí monarchie Čech a Moravy. V letech 1939–1945 byl tento český spolek zakázán a teprve v roce 1947 zase aktivován. Po druhé světové válce účinkovalo ve Vídni sedm tamburašských orchestrů, které se až do konce šedesátých let podílely na velkých veřejných a společenských představeních a koncertech (Vídeňské slavnostní týdny, Koncertní dům apod.). V dalších letech byla činnost většiny spolků pro nedostatek nových členů zastavena, proto se mnoho aktivních hudebníků připojilo do tamburašského spolku ADRIA. Přestože bývalý věhlasný soubor tvoří dnes už jen čtyři hudebníci, jsou velice aktivní, na internetu si našli naše stránky, a tím začala naše spolupráce. A abychom si jen nedopisovali, rozhodli jsme se pozvat je do Studénky.
    A tak v sobotu 13.května 2006 v 18 hodin začal v Dělnickém domě koncert nazvaný „Tamburaši ze Studénky a Vídně“. Program Vídeňáků tvořily skladby koncertní, současné i lidové. Velkým překvapením pro obecenstvo byla směs lidovek českých autorů, která byla odměněna bouřlivým potleskem. Závěrečná Hašlerova Ta naše písnička česká zapůsobila na posluchače silně emotivně, občas se zaleskla i nějaká ta slzička.
    Naši tamburaši představili publiku pár skladeb z nově připravovaného CD, které natáčeli koncem dubna, a dvě skladby z chystaného programu na zájezd do slovenských Šuran. Na závěr zahrály oba soubory společně polku Josefa Táborského Švitorka.
    Společné posezení po koncertě znamenalo pro všechny nejen neocenitelnou výměnu zkušeností, ale také uzavření nového upřímného přátelství s nadějným výhledem do budoucna.
    V neděli jsme naše hosty pozvali do vagonářského muzea, které si se zájmem prohlídli, a pak jsme navštívili archiv našeho tamburašského souboru, na který se nejvíce těšil vedoucí vídeňských tamburašů Nikolaus Blach. Pečlivě si prostudoval partitury i nástroje a podrobně se zajímal o celou historii souboru.
    Odpoledne jsme se srdečně rozloučili s vědomím, že nám začala další etapa vzájemné tamburašské spolupráce. Proto mohu rád všem našim příznivcům přislíbit nejen za sebe, ale i za vídeňské tamburaše, kterým se mimochodem naše publikum velice zamlouvalo, že je zcela určitě neslyšeli naposledy.
Tamburašský soubor Adria  z VídněTamburašský soubor Adria  z VídněTS StudénkaTS StudénkaTS StudénkaTS StudénkaSpolečně tamburaši ze Studénky a z VídněSpolečně tamburaši ze Studénky a z Vídně

 

28. až 29.4. 2006       Natáčení nového CD
Pátek odpoledne a celou sobotu jsme strávili v Dělnickém domě, kde jsme natáčeli naše druhé CD. Bude obsáhlejší než to první a bude opět obsahovat skladby všech žánrů našeho repertoáru. O distribuci budeme včas informovat. 


Rok 2023 Rok 2022 Rok 2021 Rok 2020 Rok 2019 Rok 2018 Rok 2017 Rok 2016 Rok 2015 Rok 2014 Rok 2013 Rok 2012 Rok 2011 Rok 2010 Rok 2009 Rok 2008 Rok 2007 Rok 2006 Rok 2005 Rok 2004