Historie nástrojů - Farkaš systém


Tambura - Tamburica

Původ tambury je v Jugoslávii, prapůvodní egyptský nástroj pantur ve Španělsku vyvinutý v kytaru, v Itálii v mandolínu, na západě Evropy v loutnu, v Rusku v balalajku a na Balkáně v tamburu. Americké označení tambur je tamburica. Tento název se používá nejen v USA a Kanadě, ale i v Rakousku, Srbsku a Slovinsku.

Vývoj tamburašských nástrojů se dělí do třech etap.

Farkaš systém

Jedná se o původní a nejstarší způsob hraní na tamburašské nástroje, nazývaný také dvouhlasný systém. Základní ladění nástrojů je G-d. Vyráběly se tzv. chorvatským způsobem, to znamená, že nástroje jsou dlabány z jednoho kusu javorového dřeva. Tyto nástroje vyráběly i některé firmy v českých zemích, např. Eduard Vondráček v Praze nebo Pavel Žalud v Terezíně. Obě firmy vyráběly nástroje velmi kvalitní, kterým se mnohdy původní nástroje pocházející z Jugoslávie ani nevyrovnaly. Po 2. svět. válce nastal nedostatek nástrojů a začaly se vyrábět tzv. lepené tambury.  Lepené nástroje byly nekvalitní, měly docela jiný zvuk a zněly slabě.  

Náš soubor hraje pouze na původní dlabané nástroje, které byly vyrobeny v meziválečných letech. Na nástroje, které se již běžně neprodávají, tvoří většinou depozitáře muzeí (v Litvínově) nebo soukromé sbírky.

 


naše nástroje


Podle velikosti Berde, Berdeto, Bugarie, Bisarnice
největší tamburašský nástroj, slouží k vyhrávání nejhlubších tónů. Hráč při hře stojí, objímá krk levou rukou (jako u basy) a koženým trsátkem rozechvívá struny zpravidla od pravé strany k levé.
Ostrunění je zvláštní, protože každá struna (ø 0,90mm, ø 1,90mm s opředením, ø 0,80mm, ø 1,50mm s opředením) je jinak laděná - vždy dvě v oktávě laděné struny představují jeden tón.

V některých souborech doplňuje BERDE nástroj BERDETO, které je rozměrově menší a výše laděné (ø 0,70mm, ø 0,60mm, ø 1,40mm s opředením) než BERDE. V současné době v souboru není obsazeno.